Borelioza u dzieci

Pielęgniarka radzi
  • Borelioza u dzieci

    Piknik, piesze wędrówki, wycieczki do lasu – sezon na zabawy na świeżym powietrzu trwa! Ale niestety, trwa też sezon na kleszcze. Naukowcy alarmują, że jest ich coraz więcej i są coraz groźniejsze. Rodzice stają przed wyzwaniem, jak uchronić dziecko przed kleszczami. Czy jest to w ogóle możliwe?

    Borelioza u dzieci może dawać niespecyficzne objawy. Jeśli więc po ukąszeniu przez kleszcza twoja pociecha ma np. problemy z nauką, nie chce się bawić, a nawet pojawiają się u niej objawy ADHD, można podejrzewać boreliozę. Sprawdź, jak jeszcze może się objawiać borelioza u dziecka.

    Borelioza u dzieci przez długi czas może pozostać niezauważona. Charakterystyczny dla tej choroby rumień wędrujący pojawia się tylko u niektórych dzieci.

    Objawy boreliozy, które pojawiają się u większości najmłodszych, są niecharakterystyczne, co opóźnia postawienie właściwej diagnozy, a co za tym idzie – daje mniejsze szanse na całkowite wyleczenie.

    Borelioza u dzieci: przyczyny

    Borelioza u dzieci może być wrodzona. Można o niej mówić wtedy, gdy do zakażenia doszło jeszcze w łonie matki. Jednak są to rzadkie przypadki.

    Do jej rozwoju u dzieci dochodzi zwykle w wyniku ukąszenia przez kleszcza – najczęściej w okolicy głowy, zgięcia dwóch stawów, rąk i nóg. Za boreliozę odpowiada bakteria, która najczęściej jest przenoszona przez kleszcze z rodzaju (kleszcz pospolity).

    Objawy

    Na skórze, w miejscu ukłucia, może się pojawić charakterystyczny objawy boreliozy – rumień wędrujący. Jednak z badań amerykańskich uczonych wynika, że występuje on tylko u 10 proc. Dzieci .Uwagę rodziców powinny zwrócić niespecyficzne objawy, które mogą świadczyć o  boreliozie, takie jak:

    • bóle głowy ,apatia

    • bóle mięśni i stawów

    • drażliwość

    • szybkie męczenie się (nawet po krótkim spacerze)

    • problemy z nauką (wynikające z zaburzeń pamięci i koncentracji); w związku z tym, że do zakażenia najczęściej dochodzi w okresie letnim, objawy te są zauważalne we wrześniu, na początku roku szkolnego

    • niechęć do zabaw (m.in. zabaw ruchowych )

    Poza tym mogą się pojawić nadwrażliwość na dźwięk i światło, trudności ze snem (np. wybudzanie się w środku nocy). Z niektórych badań wynika, że u dziecka chorego na boreliozę mogą się pojawić objawy ADHD.

    Diagnostyka

    Po 4-6 tygodniach od ukąszeniu dziecka przez kleszcza można wykonać badania krwi na obecność przeciwciał (IgG, IgM) skierowanych przeciwko krętkom.

    Jeśli wynik jest pozytywny lub pozostawia wątpliwości, wykonuje się badanie metodą Western-blot.

    Natomiast zaraz po ukąszeniu przez kleszcza można wykonać badanie, które polega na wykrywaniu DNA bakterii odpowiedzialnej za boreliozę. Jednak nie jest ono refundowane przez NFZ.

    W leczeniu boreliozy u dzieci stosuje się antybiotykoterapię. Zlecając podawanie leków, lekarz bierze pod uwagę wiek i wagę dziecka. Najmłodszym najczęściej podaje się doksycyklinę lub amoksycylinę.

    Jak wynika z badań, po odpowiednio przeprowadzonym leczeniu większość pacjentów wraca do zdrowia. Im wcześniej zostanie rozpoczęte leczenie, tym większe szanse wyzdrowienia.

    Jak chronić dziecko przed kleszczami?

    1. Ubieraj dziecko w jasne ubrania z długimi rękawami i nogawkami. Na nich łatwiej dostrzeżesz kleszcza. Ubierz maluchowi czapeczkę.

    2. Zamontuj w wózku moskitierę.

    3. Unikaj siadania i leżenia bezpośrednio na trawie i pod krzewami.

    4. Po spacerze lub zabawie na świeżym powietrzu dokładnie obejrzyj dziecko (zwłaszcza w okolicach pachwin i na zgięciach rąk i nóg) i wypierz wszystkie ubrania!

    Ważne

    Ukąszenia przez kleszcza zwykle bywają bezbolesne, w związku z tym dziecko może nie zauważyć pasożyta. Dlatego po powrocie ze spaceru po lesie czy parku należy dokładnie obejrzeć ciało dziecka.